Czy warto oszczędzać na przyszłość?

Odkładanie pieniędzy z myślą o przyszłości to podstawa odpowiedzialnego myślenia o finansach. Niestety, decyzja o rozpoczęciu regularnego oszczędzania nie zawsze przychodzi łatwo, szczególnie w czasie spowolnienia gospodarczego. Dlaczego oszczędzanie to dobra decyzja? Jak się za to zabrać?

Dlaczego oszczędzać?

W opinii wielu osób oszczędzanie stanowi w pewnym stopniu wycofanie się z pełnego korzystania z życia – zamiast korzystać z zarobionych środków w tej chwili, odkładamy je z myślą o wykorzystaniu w przyszłości. Szczególnie w czasach słabszej koniunktury odkładanie pieniędzy, kiedy dysponujemy niższymi dochodami, wydaje się zadaniem wręcz niewykonalnym. Jednak to właśnie teraz szczególnie uwydatniają się zalety odpowiedzialnego myślenia o finansach. Osoby posiadające odłożone fundusze lepiej radzą sobie z niepewnością, mając świadomość posiadania zabezpieczenia finansowego, z którego w każdej chwili mogą skorzystać, wycofując zgromadzone dotąd środki z funduszu inwestycyjnego, ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego, czy lokaty. Można więc śmiało powiedzieć, że to osoby odkładające i inwestujące środki pełniej korzystają z życia, redukując stres i ciesząc się o wiele większą stabilnością.

Jednak oszczędzanie na przyszłość to nie tylko sposób na budowanie poduszki finansowej, chroniącej przed kryzysami. Do powodów, dla których warto to robić, z pewnością należą – zabezpieczenie swojej przyszłości na emeryturze, zapewnienie łatwiejszego startu swoim dzieciom, gdy już dorosną, czy planowane inwestycje w przyszłości. Niezależnie od motywów, jakie nas do tego skłaniają, warto rozpocząć oszczędzanie jak najszybciej – bowiem to właśnie skrupulatne oszczędzanie przez lata leży u podstaw zgromadzenia większych sum na przyszłość. Jak to robić skutecznie?

Oszczędzanie na przyszłość w praktyce

W opinii wielu osób niemających dużego doświadczenia w oszczędzaniu perspektywa odłożenia kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych może wydawać się niezwykle odległa. Jednak w praktyce nie wymaga to ogromnych poświęceń – najważniejsza jest systematyczność. Na rynku znaleźć można sporo produktów oszczędnościowych, pozwalających na regularne odkładanie nawet niewielkich kwot – od 200 złotych miesięcznie.

Tutaj z pomocą przychodzą również rozwiązania oferowane na rynku, które tej systematyczności dopilnują za nas. Jednym z takich rozwiązań jest Future Saver – Ubezpieczenie na Życie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym, które pozwala na systematyczne oszczędzanie na przyszłość, a w wariancie rozszerzonym daje również możliwość zapewnienia dodatkowej ochrony na wypadek śmierci. Ubezpieczenie to znaleźć można w ofercie Vienna Life TU na Życie S.A.. Dodatkową zaletą tego produktu jest to, że sami możemy ustalić, jak dużą część dochodów zamierzamy przeznaczyć na oszczędzanie – minimalna składka wynosi 200 złotych miesięcznie. Z oferty skorzystać mogą osoby w wieku pomiędzy 18, a 56 rokiem życia – czyli mające co najmniej 10 lat do emerytury. Na czym polega ten produkt?

Future Saver pozwala na korzystanie z szerokiej oferty Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych – o rodzaju inwestycji można decydować samodzielnie lub skorzystać z jednej z czterech dostępnych strategii inwestycyjnych. Zyski osiągane dzięki nim są opodatkowane dopiero podczas wypłaty środków, której można dokonać w dowolnym momencie. Decydując się na ten produkt, w każdej chwili przysługuje nam możliwość wycofania się z niego i wypłaty zgromadzonych środków. Świadczenie Wykupu wypłacane jest ubezpieczającemu w przypadkach innych niż dożycie do końca umowy, śmierć ubezpieczonego albo odstąpienia od umowy.

Czy warto zacząć oszczędzać?

Nawet w czasie kryzysu warto oszczędzać na przyszłość. Opinie osób, którym zgromadzone środki pozwoliły poradzić sobie w trudnych chwilach, czy podnieść poziom życia na emeryturze jednoznacznie wskazują, że jest to mądre i odpowiedzialne działanie. By odkładać i inwestować wcale nie trzeba dysponować ogromnymi pieniędzmi – wystarczy nawet 200 złotych miesięcznie. To niewielka cena za poczucie bezpieczeństwa i stabilności oraz świadomość, że niezależnie od okoliczności dysponujemy rezerwą na trudniejsze czasy.

Czy warto oszczędzać na przyszłość?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *