Czy warto zostać doradcą podatkowym?

Porad prawnych z zakresu prawa podatkowego może udzielać prawnik lub wykwalifikowany doradca podatkowy. Doradztwo podatkowe cieszy się w naszym kraju szczególną popularnością, gdyż zawiłość przepisów podatkowych skutkuje koniecznością konsultowania nawet – wydawałoby się – najprostszych przypadków. Czy warto zostać profesjonalnym doradcą podatkowym?

Uprawnienia doradcy podatkowego

Doradca podatkowy może, najogólniej ujmując, udzielać porad z zakresu szeroko pojętego prawa podatkowego. Analizuje on wszelkie przypadki pod kątem zobowiązań podatkowych, jakie będą wynikały z konkretnych sytuacji. Czasami doradcy podatkowi porównywani są do księgowych czy prawników, jednak w praktyce nie są oni ani osobami prowadzącymi księgi rachunkowe (choć mogą dodatkowo świadczyć tego typu usługi) ani adwokatami czy radcami prawnymi. Pomagają w kwestiach podatkowych zarówno osobom fizycznym, jak i firmom. Wbrew pozorom księgowy nie ma uprawnień do udzielania porad z zakresu prawa podatkowego, natomiast prawnicy rzadko specjalizują się w tej dziedzinie prawa. Doradca podatkowy może prowadzić swoje własne biuro bądź pracować na etacie w przedsiębiorstwie. Niemniej jednak aby móc wykonywać zawód doradcy podatkowego konieczne jest zdanie egzaminu państwowego (w części pisemnej i ustnej) oraz odbycie praktyki zawodowej.

Doradztwo podatkowe – czy to się opłaca?

Kariera doradcy podatkowego nie jest prosta. Już sam egzamin zawodowy wymaga doskonałej znajomości przepisów podatkowych i umiejętności poruszania się w świecie podatków. Do egzaminu corocznie podchodzi sporo osób, jednak zdaje go jedynie niewielki odsetek. Tymczasem egzamin ten w pełni pokazuje, jak trudno jest dobrze doradzać osobom fizycznym i prawnym w kontekście prawa podatkowego. Jeżeli jednak uda nam się zaliczyć egzamin zawodowy, warto wiedzieć, na jakie profity z tego tytułu możemy liczyć. Doradca podatkowy nie zarabia źle, jednak jego uposażenie zależy w dużej mierze od tego, jakie ma doświadczenie. Początkujący doradca podatkowy zwykle zatrudniony jest na etacie, jednak z czasem może on pomyśleć o otwarciu własnej działalności. Jest to korzystne, jeśli posiadamy stałych klientów i chcemy poszerzać swoje horyzonty. Początki prowadzenia biura doradztwa podatkowego mogą być trudne, jednak z czasem z pewnością zaczniemy zarabiać więcej. Dobry doradca podatkowy może liczyć na przychody rzędu nawet kilkunastu tysięcy miesięcznie. Dlatego też każdy, kto zna się na prawie podatkowym, powinien pomyśleć o karierze w doradztwie podatkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *