MOŻLIWOŚCI NOWOCZESNYCH TOKAREK KARUZELOWYCH CNC

W ostatnich latach wraz z rozwojem obrabiarek CNC również tokarki karuzelowe, które jak dotąd, były uważane za mało uniwersalne maszyny, stały się obrabiarkami wielozadaniowymi oraz bardziej wszechstronnymi. Wyposażenie maszyn w dodatkowe osie sterowane numerycznie – oś „C” oraz „Y” znacznie rozwija ich możliwości. Oś „C” która w połączeniu z drugim wrzecionem frezarskim zainstalowanym w suwaku (tak jak w pionowym centrum frezarskim CNC), czyni obrabiarkę bardzo uniwersalnym pionowym centrum tokarsko – frezarskim umożliwiającym oprócz toczenia, wykonywanie dodatkowych operacji takich jak: frezowanie, wytaczanie, wiercenie, gwintowanie oraz szlifowanie.

Jeśli do takiej konfiguracji dodamy jeszcze kolejna oś „Y”, to tokarka karuzelowa staje się maszyną wielozadaniową, z pełna gamą możliwości wykonywania nawet najbardziej złożonych detali, takich jak zawory, korpusy pomp i silników, elementy silników lotniczych, elementy dla przemysłu chemicznego.

Wraz z rozwojem możliwości tych obrabiarek, zmienił się również system narzędziowy maszyny – obecnie wszystkie nowoczesne tokarki karuzelowe CNC wyposażone są w automatyczne magazyny do wymiany uchwytów narzędziowych, a narzędzia które są w nich montowane to typowe noże tokarskie na trzonku kwadratowym lub w systemie Capto C6 lub C8 Sandvik. Takie rozwiązanie gwarantuje szybką i automatyczna wymianę narzędzi – możliwość wykonywania najbardziej skomplikowanych detali wymagających użycia wielu narzędzi. Mocowanie i centrowanie detali na stole obrotowym tokarki, również zostało usprawnione, dzięki możliwości zainstalowania na maszynie stołu manualnego ze szczękami, z szybką regulacją lub stołu hydraulicznego 3-6 szczękowego oraz stołów magnetycznych. Dla produkcji wieloseryjnej można skonfigurować również obrabiarkę w drugi suwak, który jest zainstalowany w pozycji pionowej lub poziomej. Daje to możliwość wykonywania dwóch operacji tokarskich w tym samym czasie – pracy dwóch narzędzi tokarskich lub frezarskich.

Obecna konfiguracji nowoczesnych tokarek karuzelowych CNC sprawia, iż mamy możliwość wykonywania detali o dużym stopniu trudności na jednej maszynie i w jednym zamocowaniu, co kiedyś wymagało użycia kilku różnych obrabiarek. Ma to znaczący wpływ na jakość i czas wykonania obróbki, co przekłada się finalnie na niższe koszty wykonania.

Pełną gamę nowoczesnych rozwiązań w zakresie tokarek karuzelowych możemy poznać na przykładzie obrabiarek firmy You Ji sprzedawanych w Polsce przez firmę Abplanalp.

Maszyny tej firmy zyskują coraz większe uznanie, dzięki bogatej ofercie modeli ( wielkość stołu od 200mm do 8000mm) oraz dużej możliwości konfiguracji maszyny, co w połączeniu z bardzo sztywną budową i już legendarną niezawodnością oferuje kompleksowe rozwiązanie dla firm z branży maszynowej, lotniczej, energetycznej, chemicznej czy usługowej. Zapraszamy do zapoznania się z pełną gamą tokarek karuzelowych You Ji dostępną na stronie www.abplanalp.pl

MOŻLIWOŚCI NOWOCZESNYCH TOKAREK KARUZELOWYCH CNC
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *