Podatek netto a brutto – różnice

Wartość netto to wartość danej rzeczy po odjęciu wszelkich podatków i obciążeń – to na przykład kwota wynagrodzenia, które pracownik otrzymuje na swoje konto bankowe.

Wartość brutto jest wartością towaru lub usługi wraz ze wszystkimi podatkami (na przykład podatek VAT) i wszystkimi innymi obciążeniami – to przykładowo kwota, która widnieje przy towarach w marketach spożywczych.

Zarówno wartość brutto (z podatkiem) jak i netto, są powszechnie podawane podczas wyceny towarów i usług przez sprzedawców, należy więc zwracać uwagę, czy cena zawiera podatek, czy też nie.

Brutto a netto przy umowie o pracę

Przykładem pozwalającym zrozumieć różnice między brutto a netto może być rozbicie kwoty wynagrodzenia na te 2 wartości, których różnice stanowi suma składek ZUS i podatek dochodowy. Przykładowo pracodawca wypłaca pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę wynagrodzenie w wysokości 4000 złotych brutto, następnie z tej kwoty pobierane są składki i podatki a pracownik otrzymuje na swoje konto bankowe kwotę około 2850 złotych netto (kwota może się różnić w zależności od pewnych kryteriów opodatkowania).

Opodatkowanie towarów i usług w Polsce

Towary i usługi w Polsce są różnie opodatkowane w zależności od ich rodzajów. Podatek od towarów wynosi na ogół 5, 8 lub 23 % – zależy to od grupy towarów. Przykładem może być cena maszyny, za którą klient musi zapłacić w sklepie 1000 złotych. Kwota którą płacimy w sklepie to kwota brutto. Następnie sprzedawca odprowadza od tej kwoty do urzędu skarbowego podatek VAT 23 % (tutaj w kwocie 230 zł), a więc tak naprawdę sprzedaje maszynę za 770 złotych a reszta kwoty trafia do urzędu skarbowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *