Transportery rolkowe – charakterystyka, rodzaje, funkcjonalność

Tradycyjne przenośniki rolkowe (wałkowe) to niezawodne przenośniki bezcięgnowe, które znajdują szerokie zastosowanie przede wszystkim w transporcie ładunków stałych. Jak sama nazwa wskazuje transportowane ładunki przemieszczają się na obracających się wałkach, które ustawione są równolegle względem siebie.

Czym wyróżniają się transportery rolkowe?

Nowoczesne transportery rolkowe wykorzystywane są nie tylko w procesach technologicznych, ale również w wymagającym transporcie wewnątrzmagazynowym. Na uniwersalnych podajnikach rolkowych przenoszone są przede wszystkim pojemniki, paczki, skrzynki, kartony i palety. Jedynym warunkiem jest to, aby opakowania zbiorcze posiadały płaskie dno, dzięki czemu nie ma ryzyka zaklinowania się mechanizmu.

Jakie największe zalety?

Przenośniki rolkowe wyróżniają się niezawodną i bardzo prostą konstrukcją. Olbrzymia popularność wynika także z bardzo atrakcyjnej ceny zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę konkurencyjne rozwiązania dostępne na rynku. W dużej mierze to właśnie dzięki nowoczesnym podajnikom rolkowym możliwe jest zastąpienie drogich dźwigów. Dzięki transporterom rolkowym można zaoszczędzić nie tylko sporo energii, ale również sporo cennego miejsca w magazynie. Dzięki przenośnikom można także polepszyć warunki pracy. Jedyną wadą opisywanych podajników jest tak naprawdę ograniczona długość transportu. Podajniki rolkowe zapewniają bardzo dużą elastyczność. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że można zaprojektować nawet bardzo nietypowe trasy transportowe. Olbrzymim atutem jest także szybkość oraz bezpieczeństwo transportu. Specjalne systemy bezpieczeństwa ograniczają przerwy, a co najważniejsze znacząco obniżają ryzyko uszkodzenia ładunku. Dla wielu inwestorów olbrzymim plusem jest także wysoka wytrzymałość i niespotykana żywotność. Nie można zapominać także o tym, że podajniki rolkowe zwiększają zdrowie i bezpieczeństwo pracowników.

Jakie są rodzaje przenośników rolkowych?

Główny podział przenośników rolkowych dotyczy oczywiście zastosowanego napędu. W pierwszej kolejności wyróżnić należy przenośniki napędzane i nienapędzane, które korzystają z dobrodziejstwa siły grawitacyjnej lub siły mięśni. Największym atutem przenośników nienapędzanych jest prosta konstrukcja i atrakcyjna cena, dzięki czemu każdy można skorzystać z ich olbrzymiego potencjału. Nienapędzane podajniki rolkowe najczęściej spotkać można na liniach, w których transport odbywa się zawsze poprzez ręczne przesuwanie transportowanego materiału. Wielu inwestorów wykorzystuje podajniki nienapędzane jako niezawodne przenośniki pomocnicze przy rozbudowanych liniach montażowych. Znacznie większym zainteresowaniem cieszą się przenośniki rolkowe napędzane. Jeżeli chodzi o sam mechanizm napędzania wałków, to jest on realizowany nie tylko za pomocą pasków okrągłych, ale również za pomocą łańcucha albo specjalnego paska zębatego.

Jak zbudowane są przenośniki rolkowe?

Tradycyjne podajniki rolkowe składają się z rolek, nóg, komponentów elektronicznych i elementów odpowiadających za bezpieczeństwo całej konstrukcji. Za rolki najczęściej służą metalowe cylindry, które obracają się wokół własnej osi. Stabilne nogi i dodatkowe usztywnienia znacząco wspierają całą konstrukcję podajników. Komponenty elektroniczne odpowiadają oczywiście za wprawianie wcześniej wymienionych rolek w ruch. W nowoczesnych transporterach rolkowych stosuje się nie tylko blokady umożliwiające zatrzymanie transportowanego ładunku, ale również zaawansowane fotokomórki.

Jakie zastosowanie?

Nowoczesne podajniki rolkowe odpowiadają oczywiście za przyjmowanie i wydawanie towarów. Bardzo ważnym zadaniem jest także transportowanie ładunków pomiędzy różnymi strefami magazynu. Podajniki doskonale sprawdzą się nie tylko w sortowaniu i kompletacji, ale również w kontroli wagowej i pakowaniu. Przemysłowe podajniki mają bardzo szerokie zastosowanie, dlatego też wykorzystywane są w wielu gałęziach współczesnego przemysłu. To właśnie dzięki podajnikom rolkowym możliwe jest zaprojektowanie niezawodnych i wydajnych linii produkcyjnych. Zobacz więcej na: Bomar-poland.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *