Wciągarka — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Mimo że wciągarka jest urządzaniem bardzo przydatnym nie tylko w wielu gałęziach przemysłu, ale również w prywatnych pracach, wybór odpowiedniej nie należy do najłatwiejszych. Wielu ludzi albo przepłaca i kupuje urządzenie o niepotrzebnie za dużej mocy, albo wręcz odwrotnie — decyduje się na sprzęt, który nie spełnia wymagań.

Nie popełnij tego samego błędu!

Ustal, czego oczekujesz od wyciągarki, i dopiero wtedy wybierz odpowiednią. Dzięki temu nie tylko ułatwisz sobie pracę, ale również zaoszczędzisz.

Wciągarka ręczna czy elektryczna?

To jeden z najważniejszych wyborów, przed którym staniesz. Dlatego przyjrzymy się bliżej obydwu modelom wciągarek i sprawdzimy, do czego nadają się najlepiej.

Wciągarka ręczna

Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku urządzeń ręcznych używasz siły własnych mięśni do dźwignięcia ładunku. Ten fakt automatycznie ogranicza możliwości takich wciągarek, ponieważ niektórych ciężarów po prostu nie uniesiesz. Dlatego ich udźwig zwykle nie przekracza 2 t, a zasięg pracy 5 m — ale nie jest to absolutna zasada.

Największymi zaletami wciągarek ręcznych są bez wątpienia prosta konstrukcja i niewielka masa własna. Jeśli zaś chodzi o montaż, najczęściej spotkasz się z urządzeniami na haku do podwieszania. Jednak w przypadku płaskich powierzchni możesz zdecydować się również na wciągarkę ślimakową. Różnica między nimi nie polega jedynie na sposobie instalacji.

Wciągarka na haku zwykle posiada zębatkę, po której przeciągasz łańcuch, więc wymaga od ciebie większej siły. Wersja ślimakowa przejmuje część ciężaru dzięki sile tarcia w przekładni.

Wciągarka elektryczna

Ten rodzaj wciągarek powstał z myślą o bezpiecznym podnoszeniu i transporcie większych gabarytów. Wersje elektryczne są dostępne w dwóch wariantach: stanowią spójna całość z wózkiem jezdnym albo kupujesz je osobno i dopiero montujesz na takim wózku. Ponadto występuje podział na urządzenia łańcuchowe i linowe.

Czym się między sobą różnią?

Przede wszystkim zasięgiem pracy. Podstawowa zasada jest bardzo prosta: na niewielkich wysokościach (do 15 m) stosujemy wciągarki łańcuchowe, zaś na dużych — wciągarki linowe.

Praca z tego typu urządzeniami znacznie ułatwia wykonywane obowiązków i transport ładunków zarówno w pionie, jak i w poziomie. Dlatego wciągarki elektryczne spotkasz w niemal każdym magazynie, na budowach, w warsztatach samochodowych, fabrykach itp.

Podobnie jak w przypadku wciągarek ręcznych, cena urządzeń waha się w zależności od ich konstrukcji, udźwigu oraz dodatkowych parametrów. Wciągarki w dobrych cenach znajdziesz na stronie https://e-hak24.pl/.

Jaką wciągarkę wybrać?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest zakres pracy wciągarki. Jeśli twoje potrzeby względem udźwigu i wysokości są niewielkie, prawdopodobnie wystarczy model ręczny. W tym przypadku warto, aby wciągarka miała opcję wyboru przełożeń. Zwiększy to twój komfort pracy.

Jeśli twoje wymagania są większe, postaw na wciągarkę elektryczną. Jednak tutaj też wybierz taki model, który odpowiada twojej pracy. Nie przepłacaj za urządzenie o udźwigu 7 t i wysokości pracy 20 m, jeśli na co dzień potrzebujesz np. tylko 3 t i wysokości 5 m. Wciągarka będzie się marnowała, a ty niepotrzebnie stracisz pieniądze.

Na koniec wspomnimy o dodatkowych, ale równie ważnych kwestiach. Każda wciągarka powinna mieć mechanizm zabezpieczający na wypadek awarii. Niezbędne minimum to mechanizm zapadkowy, który ochroni zdrowie i życie ludzi oraz zapobiegnie potencjalnym uszkodzeniom towaru. Oprócz tego sprawdź, czy łatwo nabędziesz części eksploatacyjne do danego modelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *