Frezarka to jedna z najpopularniejszych maszyn przeznaczonych do obróbki drewna. Trudno wyobrazić sobie wyposażenie stolarni bez tego urządzenia. To nowoczesne dłuto pozwala szybko i precyzyjnie nadać materiałowi pożądany kształt. Aby operator mógł docenić wszystkie jego możliwości, musi poznać zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu. Co powinieneś wiedzieć o obsłudze frezarki?
Frezarka do obróbki drewna to nieoceniony asystent w pracy każdego stolarza. Bez względu na to, czy zawodowo produkujesz meble, czy zajmujesz się tym hobbystycznie, możesz usprawnić swoją codzienną pracę w warsztacie. Nie pomijaj jednak zasad bezpieczeństwa — instrukcja obsługi dołączona do urządzenia to obowiązkowa lektura każdego nowego użytkownika frezarki. Online możesz również znaleźć tutoriale i praktyczne poradniki.
Jak obsługiwać maszyny stolarskie?
Frezarka, podobnie jak inne maszyny stolarskie wykorzystywane do obróbki drewna, ułatwia pracę w stolarni. Służy do wykańczania produktów, a więc zaokrąglania krawędzi, wykańczania kantów, tworzenia rowków lub otworów pod uchwyty, zawiasy, śruby. Ma wiele zastosowań, a od tego, jaki typ urządzenia wybierzesz, i jak będziesz je użytkował, zależy efekt końcowy pracy.
1.Wybierz właściwą frezarkę.
Przede wszystkim zacznij od wybrania frezarki do obróbki drewna, która odpowiada Twoim umiejętnościom. Oczywiście obsługi maszyn stolarskich z czasem można się nauczyć, ale, o ile nie planujesz wycinać skomplikowanych kształtów i robić mebli stylizowanych na antyczne, wystarczy Ci uniwersalna frezarka górnowrzecionowa. Pracując z nią, zachowaj bezpieczną odległość dłoni od obracającej się tarczy. Uważaj na odpryski.
2. Przygotuj stanowisko pracy, w tym urządzenia ochronne.
Bez względu na to, jakie maszyny stolarskie używane są w Twoim warsztacie, pamiętaj, aby umieścić je w bezpiecznym miejscu i poddawać regularnym przeglądom. Przy frezarce umieść pojemnik na odpady — nigdy nie usuwaj wiórów ręcznie tylko z pomocą np. odkurzacza. Zadbaj o to, aby blat roboczy miał odpowiednią długość i szerokość, był osadzony stabilnie i miał warstwę antypoślizgową. W czasie podłączania frezarki nie podłączaj jej do do gniazdka elektrycznego.
Zadbaj o odpowiednią odzież roboczą
Unikaj luźnych rękawów, szalików czy krawatów, które mogłyby zostać wciągnięte. Zapewnij sobie wygodne ubranie robocze. Nigdy nie zostawiaj włączonego sprzętu bez nadzoru. Na wypadek zagrożenia nie próbuj samodzielnie zatrzymywać urządzenia —zawsze korzystaj z procedur awaryjnych. Gdy w Twoim warsztacie są używane frezarki, stosuj rekomendowane im akcesoria ochronne, w tym osłony górne i boczne, prowadnice wzdłużne, przedłużenia blatu roboczego, oboje, grzebienie czy nastawne elementy dociskowe.
Bez względu na to, jak długo frezarki są używane w Twoim warsztacie, pamiętaj, aby poddawać je bieżącym kontrolom. Ważne jest regularne czyszczenie podzespołów i konserwacja urządzenia zgodnie z załączoną dokumentacją techniczno-ruchową.