Czy po kupnie samochodu trzeba zapłacić podatek?

Samo kupno samochodu to nie jedyny wydatek. Oprócz załatwiania formalności z rejestracją i ubezpieczeniem pojazdu, nowego właściciela czeka również zapłacenie podatku, który nazywany jest podatkiem od wzbogacenia. Jednak nie dzieje się to zawsze! Kto musi go płacić? Kiedy nabywca jest z niego zwolniony? O tym przeczytasz w poniższym artykule!

Kupno samochodu to dla wielu kierowców poważny wydatek. Jednak część z nich musi zapłacić jeszcze podatek od wzbogacenia, który wylicza się od wartości nabytego pojazdu. Czy zaniżenie wartości auta do rozliczenia się z fiskusem, może być przyczyną problemów? Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://porownywarka-oc-ac.pl/porady-ubezpieczeniowe/podatek-od-kupna-samochodu/.

Co to jest PCC?

Podatek od wzbogacenia to inna nazwa podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC. Urzędnicy uważają, że stając się właścicielami samochodu w wyniku podpisania umów cywilnoprawnych, powiększamy nasz majątek, dlatego powinniśmy zapłacić od tego podatek. O jakie transakcje chodzi?

Podatek od czynności cywilnoprawnych powinniśmy zapłacić, jeśli zawrzemy umowę kupna-sprzedaży, otrzymamy pożyczkę lub darowiznę. Zdarzają się jednak sytuacje, w których możemy uniknąć opłaty, ponieważ prawo przewiduje kilka wyjątków. Choćby w przypadku darowizn istnieje kwota wolna od podatku, która zależy od przynależności osoby obdarowanej i darczyńcy do grupy podatkowej.

Wróćmy jednak do naszego tematu – podatek po kupnie samochodu. Czy zawsze po nabyciu auta musimy zapłacić PCC? Okazuje się, że nie… Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu!

Kto musi zapłacić podatek, a kto jest z niego zwolniony?

Podatku od czynności cywilnoprawnych nie będziemy musieli zapłacić, kiedy kupimy samochód w salonie, komisie lub od osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Dlaczego? Jeśli podmiot, od którego kupujemy pojazd, ma status płatnika VAT, to otrzymamy fakturę VAT, a w niej jest już podatek.

W jakich przypadkach trzeba będzie zapłacić PCC? Będziemy musieli go zapłacić, kiedy kupimy samochód od osoby prywatnej, która nie wystawi nam faktury. Również niektóre komisy są tylko pośrednikami między dwoma osobami fizycznymi. Jeśli nabędziemy pojazd w taki sposób, to czeka nas zapłacenie podatku.

Co się dzieje, kiedy kupimy samochód od osoby fizycznej za granicą? W takim przypadku również nie będziemy musieli zapłacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Czekają nas wtedy inne opłaty – na przykład podatek akcyzowy.

Czy istnieją jeszcze jakieś wyjątki zwalniające od płacenia PCC przy zakupie samochodu od osoby fizycznej? Tak, przepisy wspominają dwie takie sytuacje. Pierwsza związana jest z wartością auta – jeśli jego wartość nie przekracza 1000 zł, to podatku nie trzeba płacić.

Również kierowcy, którzy mają orzeczoną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym lub znacznym (dowolne schorzenie) i lekkim (związane z narządami ruchu) nie muszą płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli kupują samochód na własny użytek.

Jak naliczany jest PCC i kiedy trzeba go zapłacić?

Wysokość podatku od wzbogacenia wynosi 2% wartości rynkowej samochodu. Sprawa więc wydaje się prosta. Jednak ważne jest tu stwierdzenie “wartość rynkowa” – to na nią powinniśmy zwrócić uwagę, a nie na wynegocjowaną przez nas cenę. Oczywiście zazwyczaj się one pokrywają.

Może się jednak zdarzyć, że urząd skarbowy uzna, że cena, od jakiej obliczyliśmy podatek od wzbogacenia, jest za niska, zażąda więc dopłacenia brakującej kwoty i nałożą dodatkowe odsetki. Ile mamy czasu na zapłacenie PCC?

Od podpisania umowy kupna-sprzedaży mamy 14 dni na zapłacenie podatku od wzbogacenia. W przypisanym do naszego miejsca zamieszkania urzędzi skarbowym należy złożyć formularz PCC-3 lub PCC-3/A, jeśli pojazd nabyło kilka osób.

Brak opłacenia podatku PCC w terminie wiąże się nie tylko z zapłatą odsetek, ale także karami, które mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W razie przegapienia terminu zapłaty podatku należy zgłosić się do urzędu skarbowego i wraz z formularzem złożyć oświadczenie z przyznaniem się do opóźnienia – zapłacimy wtedy karne odsetki, ale unikniemy dodatkowej kary.

Co trzeba jeszcze zrobić po kupnie samochodu?

Oprócz zapłacenia podatku czeka nas jeszcze zarejestrowania samochodu w wydziale komunikacji w miejscowości, w której mieszkamy. Nie możemy także zapomnieć o ubezpieczeniu OC. Oczywiście w przypadku kupna samochodu używanego, polisa poprzedniego właściciela przejdzie na nas, ale nie odnowi się ona automatycznie. Może zdarzyć się także, że polisy nie będzie. Gdzie więc ją szybko znaleźć?

Wygodnie i łatwo możemy kupić polisę na https://porownywarka-oc-ac.pl/kalkulator-oc/. Dzięki kalkulatorowi poznamy oferty różnych firm ubezpieczeniowych oraz dobierzemy pakiet odpowiedni dla siebie. Nie musimy się w końcu ograniczać tylko do obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale możemy się także zdecydować na autocasco, NNW czy assistance.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *