Czy warto oszczędzać na przyszłość?

Odkładanie pieniędzy z myślą o przyszłości to podstawa odpowiedzialnego myślenia o finansach. Niestety, decyzja o rozpoczęciu regularnego oszczędzania nie zawsze przychodzi łatwo, szczególnie w czasie spowolnienia gospodarczego. Dlaczego oszczędzanie to dobra decyzja? Jak się za to zabrać?

Dlaczego oszczędzać?

W opinii wielu osób oszczędzanie stanowi w pewnym stopniu wycofanie się z pełnego korzystania z życia – zamiast korzystać z zarobionych środków w tej chwili, odkładamy je z myślą o wykorzystaniu w przyszłości. Szczególnie w czasach słabszej koniunktury odkładanie pieniędzy, kiedy dysponujemy niższymi dochodami, wydaje się zadaniem wręcz niewykonalnym. Jednak to właśnie teraz szczególnie uwydatniają się zalety odpowiedzialnego myślenia o finansach. Osoby posiadające odłożone fundusze lepiej radzą sobie z niepewnością, mając świadomość posiadania zabezpieczenia finansowego, z którego w każdej chwili mogą skorzystać, wycofując zgromadzone dotąd środki z funduszu inwestycyjnego, ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego, czy lokaty. Można więc śmiało powiedzieć, że to osoby odkładające i inwestujące środki pełniej korzystają z życia, redukując stres i ciesząc się o wiele większą stabilnością.

Jednak oszczędzanie na przyszłość to nie tylko sposób na budowanie poduszki finansowej, chroniącej przed kryzysami. Do powodów, dla których warto to robić, z pewnością należą – zabezpieczenie swojej przyszłości na emeryturze, zapewnienie łatwiejszego startu swoim dzieciom, gdy już dorosną, czy planowane inwestycje w przyszłości. Niezależnie od motywów, jakie nas do tego skłaniają, warto rozpocząć oszczędzanie jak najszybciej – bowiem to właśnie skrupulatne oszczędzanie przez lata leży u podstaw zgromadzenia większych sum na przyszłość. Jak to robić skutecznie?

Oszczędzanie na przyszłość w praktyce

W opinii wielu osób niemających dużego doświadczenia w oszczędzaniu perspektywa odłożenia kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych może wydawać się niezwykle odległa. Jednak w praktyce nie wymaga to ogromnych poświęceń – najważniejsza jest systematyczność. Na rynku znaleźć można sporo produktów oszczędnościowych, pozwalających na regularne odkładanie nawet niewielkich kwot – od 200 złotych miesięcznie.

Tutaj z pomocą przychodzą również rozwiązania oferowane na rynku, które tej systematyczności dopilnują za nas. Jednym z takich rozwiązań jest Future Saver – Ubezpieczenie na Życie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym, które pozwala na systematyczne oszczędzanie na przyszłość, a w wariancie rozszerzonym daje również możliwość zapewnienia dodatkowej ochrony na wypadek śmierci. Ubezpieczenie to znaleźć można w ofercie Vienna Life TU na Życie S.A.. Dodatkową zaletą tego produktu jest to, że sami możemy ustalić, jak dużą część dochodów zamierzamy przeznaczyć na oszczędzanie – minimalna składka wynosi 200 złotych miesięcznie. Z oferty skorzystać mogą osoby w wieku pomiędzy 18, a 56 rokiem życia – czyli mające co najmniej 10 lat do emerytury. Na czym polega ten produkt?

Future Saver pozwala na korzystanie z szerokiej oferty Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych – o rodzaju inwestycji można decydować samodzielnie lub skorzystać z jednej z czterech dostępnych strategii inwestycyjnych. Zyski osiągane dzięki nim są opodatkowane dopiero podczas wypłaty środków, której można dokonać w dowolnym momencie. Decydując się na ten produkt, w każdej chwili przysługuje nam możliwość wycofania się z niego i wypłaty zgromadzonych środków. Świadczenie Wykupu wypłacane jest ubezpieczającemu w przypadkach innych niż dożycie do końca umowy, śmierć ubezpieczonego albo odstąpienia od umowy.

Czy warto zacząć oszczędzać?

Nawet w czasie kryzysu warto oszczędzać na przyszłość. Opinie osób, którym zgromadzone środki pozwoliły poradzić sobie w trudnych chwilach, czy podnieść poziom życia na emeryturze jednoznacznie wskazują, że jest to mądre i odpowiedzialne działanie. By odkładać i inwestować wcale nie trzeba dysponować ogromnymi pieniędzmi – wystarczy nawet 200 złotych miesięcznie. To niewielka cena za poczucie bezpieczeństwa i stabilności oraz świadomość, że niezależnie od okoliczności dysponujemy rezerwą na trudniejsze czasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *