MOŻLIWOŚCI NOWOCZESNYCH TOKAREK KARUZELOWYCH CNC

W ostatnich latach wraz z rozwojem obrabiarek CNC również tokarki karuzelowe, które jak dotąd, były uważane za mało uniwersalne maszyny, stały się obrabiarkami wielozadaniowymi oraz bardziej wszechstronnymi. Wyposażenie maszyn w dodatkowe osie sterowane numerycznie – oś „C” oraz „Y” znacznie rozwija ich możliwości. Oś „C” która w połączeniu z drugim wrzecionem frezarskim zainstalowanym w suwaku (tak jak w pionowym centrum frezarskim CNC), czyni obrabiarkę bardzo uniwersalnym pionowym centrum tokarsko – frezarskim umożliwiającym oprócz toczenia, wykonywanie dodatkowych operacji takich jak: frezowanie, wytaczanie, wiercenie, gwintowanie oraz szlifowanie.

Jeśli do takiej konfiguracji dodamy jeszcze kolejna oś „Y”, to tokarka karuzelowa staje się maszyną wielozadaniową, z pełna gamą możliwości wykonywania nawet najbardziej złożonych detali, takich jak zawory, korpusy pomp i silników, elementy silników lotniczych, elementy dla przemysłu chemicznego.

Wraz z rozwojem możliwości tych obrabiarek, zmienił się również system narzędziowy maszyny – obecnie wszystkie nowoczesne tokarki karuzelowe CNC wyposażone są w automatyczne magazyny do wymiany uchwytów narzędziowych, a narzędzia które są w nich montowane to typowe noże tokarskie na trzonku kwadratowym lub w systemie Capto C6 lub C8 Sandvik. Takie rozwiązanie gwarantuje szybką i automatyczna wymianę narzędzi – możliwość wykonywania najbardziej skomplikowanych detali wymagających użycia wielu narzędzi. Mocowanie i centrowanie detali na stole obrotowym tokarki, również zostało usprawnione, dzięki możliwości zainstalowania na maszynie stołu manualnego ze szczękami, z szybką regulacją lub stołu hydraulicznego 3-6 szczękowego oraz stołów magnetycznych. Dla produkcji wieloseryjnej można skonfigurować również obrabiarkę w drugi suwak, który jest zainstalowany w pozycji pionowej lub poziomej. Daje to możliwość wykonywania dwóch operacji tokarskich w tym samym czasie – pracy dwóch narzędzi tokarskich lub frezarskich.

Obecna konfiguracji nowoczesnych tokarek karuzelowych CNC sprawia, iż mamy możliwość wykonywania detali o dużym stopniu trudności na jednej maszynie i w jednym zamocowaniu, co kiedyś wymagało użycia kilku różnych obrabiarek. Ma to znaczący wpływ na jakość i czas wykonania obróbki, co przekłada się finalnie na niższe koszty wykonania.

Pełną gamę nowoczesnych rozwiązań w zakresie tokarek karuzelowych możemy poznać na przykładzie obrabiarek firmy You Ji sprzedawanych w Polsce przez firmę Abplanalp.

Maszyny tej firmy zyskują coraz większe uznanie, dzięki bogatej ofercie modeli ( wielkość stołu od 200mm do 8000mm) oraz dużej możliwości konfiguracji maszyny, co w połączeniu z bardzo sztywną budową i już legendarną niezawodnością oferuje kompleksowe rozwiązanie dla firm z branży maszynowej, lotniczej, energetycznej, chemicznej czy usługowej. Zapraszamy do zapoznania się z pełną gamą tokarek karuzelowych You Ji dostępną na stronie www.abplanalp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *