Nawigacja samochodowa GPS

Czym jest GPS?

Globalne systemy śledzenia lokalizacji – inaczej nazywane GPS, to przenośne urządzenia, które umożliwiają  flotom  i właścicielom pojazdów wszelkiego rodzaju monitorowanie i śledzenie ich samochodów i ciężarówek. Urządzenia śledzące GPS w czasie rzeczywistym do samochodów są w stanie zapewnić natychmiastowe dane dotyczące prędkości i lokalizacji – w przypadku najnowszym rozwiązań, podczas gdy tańsze opcje GPS rejestrują tego typu informacje do późniejszego wykorzystania. W przypadku niektórych urządzeń śledzących GPS możliwe jest ustawienie nawet specjalnych alertów w czasie rzeczywistym, które będą włączane za każdym razem, gdy kierowca – pracownik przekroczy prędkość lub zboczy z określonego obszaru.

Jak działa śledzenie GPS?

Śledzenie GPS wykorzystuje sieć satelitów do określenia położenia urządzenia, które zostało specjalnie zaprojektowane do tego celu. GPS wykorzystuje proces zwany trilateracją w celu określenia jego fizycznej lokalizacji w oparciu o odległość od trzech satelitów GPS. Jest to dokładnie ta sama technologia używana przez przenośny lub samochodowy system nawigacji.
Różnica między urządzeniem śledzącym GPS a systemem nawigacji samochodowej polega na tym, że system nawigacji podaje lokalizację i wskazówki dotyczące dojazdu, a urządzenie śledzące rejestruje zdarzenia podczas kierowania pojazdem lub przesyła na bieżąco informacje o swojej lokalizacji.

GPS jest chętnie wykorzystywany przez właścicieli firm, które udostępniają pracownikom samochody służbowe, na budowach i w formach transportowych. Tak naprawdę ciężko wyobrazić sobie bezpieczne funkcjonowanie floty bez urządzeń GPS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *