Nowoczesna obróbka CNC umożliwia cięcie materiałów o różnych właściwościach i parametrach technicznych. To zasługa sterowania numerycznego, które pozwala zaprogramować mikrokomputer do wykonywania konkretnych prac. Ze względu na wysoką precyzję, wysokie tempo oraz powtarzalność procesów Computerized Numerical Control jest szeroko wykorzystywana do obróbki tworzyw sztucznych, metali i drewna.
Najczęściej obróbka CNC kojarzona jest z procesami, jakie zachodzą w branży przemysłowej czy motoryzacyjnej. Okazuje się jednak, że obecnie, dzięki zastosowaniu odpowiednich noży i technik, tą techniką można ciąć nie tylko metale, ale też tworzywa sztuczne oraz drewno. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którym zależy na utrzymaniu wydajnego tempa produkcji seryjnej i zachowaniu wysokiej powtarzalności poszczególnych komponentów.
Obróbka CNC — ogólna charakterystyka
Toczenie, szlifowanie i frezowanie to trzy czynności, które realizowane są w ramach obróbki CNC. Ten zautomatyzowany proces polega na usuwaniu naddatku materiału (drewna, tworzyw sztucznych, metalu) i nadawaniu produktom określonych kształtów. Cała produkcja odbywa się na podstawie danych wprowadzonych do urządzenia numerycznego. Odpowiednio zaprojektowany komputer gwarantuje wysoką sprawność oraz dokładność podczas produkcji seryjnych. Ze względu na krótki czas realizacji zadań, a także zredukowane do minimum ryzyko wystąpienia błędów, nowoczesna obróbka CNC znajduje szereg zastosowań w przemyśle, medycynie, elektronice, automatyce i wielu innych branżach.
Obróbka CNC tworzyw sztucznych
Uniwersalne maszyny CNC, w tym tokarki i frezarki, z powodzeniem można wykorzystać do obróbki tworzyw sztucznych. Profesjonalną ofertę tego rodzaju usług oferuje firma Sigern (zob. https://sigern.pl/obrobka-cnc/). Najczęściej cięciu poddawane są takie materiały jak polipropylen, poliwęglan, akryl czy acetal. Jeżeli zakład dysponuje obrabiarką wielozadaniową, może realizować nawet wymagające zadania, związane z nadawaniem nietypowych form czy nieszablonowych kształtów. Zaletą korzystania z tej techniki obróbki tworzyw sztucznych jest:
- wysoka precyzja i powtarzalność poszczególnych elementów,
- stałe, bardzo szybkie tempo pracy,
- dokładność, dzięki niskiej tolerancji na jakiekolwiek błędy czy odchylenia od normy,
- bezpieczeństwo, dzięki konstrukcji uwzględniającej części odporne na uderzenia czy systemy automatycznego odcinania energii w razie awarii.
Obróbka drewna
Obróbka drewna to kolejny obszar, w którym zastosowanie znajdują nowoczesne maszyny sterowane komputerowo. Specjaliści uczulają jednak, że ten materiał reaguje inaczej niż metal, dlatego przy programowaniu procesu trzeba wziąć to pod uwagę. Urządzenie najlepiej radzi sobie z cięciem drzew liściastych, a także sklejki.
Wszystko to sprawia, że obróbka CNC sprawdzi się w stolarniach produkujących meble i elementy wykończeniowe do wnętrz. Dzięki zredukowaniu do minimum ryzyka wystąpienia błędu, firmy chętnie korzystają z tej techniki zarówno przy realizacji zamówień indywidualnych (na wymiar), jak też przy produkcji seryjnej.