Od czego zależy cena noclegu?

Osoby poszukujące noclegu są coraz bardziej wymagającymi klientami, a powodem jest przede wszystkim stale rosnąca konkurencja, a także wymagania pod względem standardów noclegów. Jakie czynniki wpływają na ceny noclegów? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Czynniki wpływają na ceny noclegów

Ustalenie cen noclegów, biorąc pod uwagę fakt, że klienci szukając zakwaterowania wpisują w wyszukiwarkę najczęściej frazę „tanie noclegi”, to jedna z najbardziej skomplikowanych procedur w zakresie marketingu różnego typu obiektu noclegowego. Rodzaj noclegu, podobnie jak jego jakość, nazywana powszechnie standardem, mogą różnić się w zależności od lokalizacji, infrastruktury itp. Nie bez znaczenia są oczywiście pewne stałe czynniki zakwaterowań, takie jak liczba gwiazdek w hotelu, lokalizacja, posiłki wliczane w cenę noclegu, wyposażenie pokoju.

Osoby zajmujące się zarządzaniem obiektów świadczących usługi w zakresie oferowania noclegów, określając cenę za nocleg, polegają w dużej mierze na statystykach hoteli, pensjonatów, schronisk itp., aby obliczyć, ile powinien kosztować pokój w ich obiekcie. Przewidują ceny, analizując trendy ich stawek z poprzednich lat (na przykład porównując stawki sezonowe). Porównują również swoje ceny z innymi hotelami.

Reasumując, cena noclegu uzależniona jest od takich czynników, jak:

  • lokalizacja i wielkość obiektu,
  • rodzaj pokoju,
  • wyposażenie pokoju,
  • obsługa pokojowa, tzw. room service,
  • dostępne technologie (np. mobilne klucze do pokoi),
  • dostępność usług dodatkowych (parking, basen itp.)
  • obecność obiektu w Internecie.

Nie bez znaczenia jest także taki czynnik, jak sezonowość. Ceny noclegów zmieniają się także pod tym względem, ponieważ dużo mniej za nocleg zapłaci się w górach latem, niż zimą. Natomiast odwrotna sytuacja będzie latem nad morzem. O tej porze roku ceny noclegów są kilka razy większe niż zimą.

Mając na uwadze powyższe rozważania na temat cen noclegów można wywnioskować, że ustalenie cen za zakwaterowanie jest skomplikowaną czynnością, zwłaszcza, że trzeba jeszcze wziąć pod uwagę konkurencję. Każdy właściciel obiektów noclegowych powinien mieć oko na swoich konkurentów i na bieżąco monitorować ich pomysły, wprowadzane zmiany itp. Stawki za nocleg zawsze można dostosować do panujących warunków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *