Folia PCW – jedno z najstarszych tworzyw sztucznych wykorzystywanych w przemyśle

PCW, PCV, PVC… Są to różne skróty, ale określają ten sam polimer – polichlorek winylu. Jego historia sięga XIX wieku, kiedy naukowiec Henry Victor Regnault dokonał pierwszych odkryć, które później przyczyniły się do zrewolucjonizowania rynku tworzyw sztucznych. Dziś folie twarde PCW znajdują wiele zastosować w przemyśle, m.in. samochodowym.

Jak powstaje folia PCW?

PCW wytwarzane jest w procesie polimeryzacji chlorku winylu. Proces kalandrowania lub ekstruzji pozwala otrzymać folie twarde. Zanim jednak tworzywa z polichlorku winylu zaczęto produkować na masową skalę i wykorzystywać w przemyśle, pierwsze wzmianki o nim sięgają roku… 1835. Wtedy to francuski chemik Regnault odkrył powstały z mieszaniny dwuchloroetanu i alkoholowego ługu potasowego pod wpływem światła słonecznego biały proszek. Był to monomeryczny chlorek winylu. Prowadzone przez lata nad tą substancją badania pozwoliły uzyskać w końcu folie PCW w takiej formie, w jakiej znamy je dziś. Zaczęto również produkować folie twarde i miękkie, które nieco różnią się swoimi właściwościami.

Jakie cechy charakteryzują folie twarde?

Folie twarde z polichlorku winylu są połyskliwe i transparentne. Można je dowolnie giąć, ciąć i formować, dostosowując kształt do swoich potrzeb. Łatwość obróbki nie powinna jednak nikogo zmylić – przy tym wszystkim każda folia PCW jest bardzo wytrzymała. Mowa tu zarówno o wytrzymałości mechanicznej, jak i chemicznej (w tym odporności na wiele rozpuszczalników). Co ciekawe, PCW pochłania i wytłumia fale dźwiękowe, może więc służyć walce z hałasem. Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, sama folia twarda nie ma zwykle barwy, ale można ją zadrukowywać. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać ładny, wzorzysty materiał.

Polimer o powszechnym zastosowaniu

Otaczając się przedmiotami codziennego użytku, nie zwracamy uwagi na materiał ich wykonania. Nie dostrzegamy więc, jak duże zastosowanie znalazł we współczesnym świecie polichlorek winylu. Folie twarde z powodzeniem wykorzystuje się do produkcji opakowań (także spożywczych), strzykawek, wykładzin podłogowych czy rur i złączek. Można spotkać je w szpitalach, obiektach sportowych oraz powszechnie w reklamie. PCW jest samogasnące i ognioodporne, można więc mówić o bezpieczeństwie materiału. Długie lata wykorzystywania go w praktyce z pewnością pokazały też, że folie PCW po prostu świetnie się sprawdzają – gdyby nie spełniały oczekiwań, z pewnością już dawno by z nich zrezygnowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *